Добірка матеріалів із загальної військової підготовки
Ділимось списком корисних матеріалів із загальної військової підготовки, які допоможуть вам поглибити своє розуміння військових аспектів і психології екстремальних ситуацій. Ці матеріали сприятимуть вашому професійному росту та підготовці для викликів у військовій справі.
1. Посібник рейнджера. Не для слабких чи легкодухих
Легендарним, на нашу думку, є книга “Посібник рейнджера. Не для слабких чи легкодухих”, який призначений для високопрофесійних піхотинців, що спеціалізуються на складних і небезпечних місіях, десантних рейдах, захопленні летовищ, знищенні особового складу та техніки в тилу ворога. Ця книга описує прийоми й тактики, за допомогою яких солдати стають найкращими у своїй справі.
Електронна версія: Посібник рейнджера (2000)
Паперова книга: Посібник рейнджера (2023)
2. Підручний збірник воєнних порад
Надзвичайно корисним є “Підручний збірник воєнних порад”. Тут ви знайдете практичні поради з багатьох воєнних аспектів для підготовки, організації та ведення війни, від копання окопів до керування БПЛА. Збірник сформований на основі військового досвіду 2022-2023 років.
Електронна версія: PDF
Паперова версія: Підручний збірник воєнних порад (2023)
3. Броньований розум
Книга “Броньований розум. Бойовий стрес та психологія екстремальних ситуацій” написана Костянтином Ульяновим на основі матеріалів, які читалися в рамках курсу Броньований Розум для особового складом ЗСУ та спеціальних батальонів МВС. Ця книга – про стрес і людей, що відчули його. Про природу того, що відбувається з людиною під час екстремальної ситуації. Про гормони, головний мозок та про їх взаємозв’язок. Це посібник для тих, хто хоче зрозуміти, як стрес впливає на кожного з нас і про те, як можна зменшити цей вплив. В ній йдеться про бойовий стрес, біль, страх, ціну вбивства, ПТСР та про стресостійкість, адже в наших силах знизити руйнівну дію стресу і зберегти психічне здоров’я.
Паперова книга: Броньований розум (2020)
4. Подолання бойового стресу та його психологічних наслідків
Буклет укладено спеціалістами кризової психологічної служби м. Миколаєва на основі бойового досвіду українських військових та військових психологів. Те, що буде відбуватися з вами в бою, вже відбувалось з іншими людьми. Дана інформація може бути корисною для збереження психофізіологічного стану та боєздатності воїна.
Електронна версія: Подолання бойового стресу та його психологічних наслідків (2015)
5. Серія лекцій Андрія Зелінського про “Воїна”
У відео йдеться про нову роль військового та як переключитися з цивільного життя у воєнне. Про різницю між “воїном” та “військовослужбовцем”.
Відео: «Дух Воїна», «Шлях Воїна», «Сила Воїна»
6. Протоколи надання психологічної допомоги військовослужбовцям ЗСУ в бойових умовах
Наскільки важливо надати першу медичну допомогу побратиму, настільки ж важливо вміти надавати і першу психологічну допомогу. За посиланням нижче ви знайдете протоколи надання ППД у екстремальних (бойових умовах), а саме що робити при треморі, панічній атаці, руховому збудженні та ін.
Електронна версія: Протоколи надання психологічної допомоги військовослужбовцям ЗСУ в бойових умовах (2021)
7. Стоїцизм на кожен день. 366 роздумів про мудрість, стійкість і мистецтво жити
Книга навчить підходити до владнання будь-яких проблем як справжній стоїк – із самовладанням, мудрістю та стійкістю. Є те, що ми можемо змінити, і те, що ні, але нервуючись через те, що не змінити, ми витрачаємо сили, ресурси й час, які могли би спрямувати на те, на що справді можемо вплинути.
Паперова версія: Стоїцизм на кожен день. 366 роздумів про мудрість, стійкість і мистецтво жити
8. Посібник «Психологія бою»
автора Андрія Романишина. У книзі акумульовано сучасні підходи до розуміння психологічних особливостей бойових дій та їхнього впливу на бойову діяльність військовослужбовців. Описано форми, методи та засоби, які може застосовувати командир, щоб підтримати морально-психологічний стан особового складу. Матеріал орієнтований на практичне застосування у військових підрозділах – для курсантів, офіцерів і викладачів вищих військових навчальних закладів, командирів.
Електронна версія: Психологія бою (2015)
Паперова версія: Психологія бою (2022)
9. Приборкати страх. Досвід морського котика
Посібник, з допомогою якого ви зможете перетворити свої страхи на друзів, від колишнього «морського котика» Брендона Вебба. Виконуючи небезпечні для життя місії в гарячих точках планети, скажімо, захоплюючи ворожі кораблі чи визволяючи заручників, він навчився опановувати цілком природну паніку перед лицем загрози. Вебб розробив та викладав програму підготовки снайперів-спецпризначенців, де особливу увагу приділяв п’яти етапам приборкання страху – вони є в цій книжці.
Паперова версія: Приборкати страх. Досвід морського котика (2021)
10. Відео-інтерв’ю “Як вижити в полоні.”
Важливим є досвід військових, які перебували у полоні. Такий досвід допомагає зорієнтуватися та “підготуватися” до такого сценарію, як полон. Рекомендуємо відео з Максимом Колесниковим.
Відео: Як вижити в полоні. Досвід військовослужбовця ЗСУ Максима Колеснікова (2023)
11. Людина в пошуках справжнього сенсу
Важлива книга на тему полону – «Людина в пошуках справжнього сенсу». Віктор Франкл – всесвітньо відомий психіатр, психотерапевт, філософ. 1942 року він потрапив до концтабору, де на нього чекали голод, приниження, хвороби, постійна загроза життю. Свій жахливий досвід виживання він описав у книжці, яка допомогла мільйонам людей віднайти себе та змінити життя. Віктор Франкл доводить, що тільки-но людина знаходить сенс свого існування, вона отримує сили, щоб подолати будь-які випробування.
Паперова версія: Людина в пошуках справжнього сенсу (2016)
12. Резильєнтність: мистецтво долати найбільші виклики життя
Резильєнтність (психологічна стійкість) – це вміння проходити крізь життєві випробування, зберігаючи та відновлюючи своє психічне здоров’я, особистісну цілісність, зростання та соціальні зв’язки. Автори, які є всесвітньо відомими експертами, пропонують дорожню карту резильєнтності та добробуту, яку можна використати для подолання як фізичних, так і емоційних труднощів. Фактори резильєнтності, як-от протистояння страху, оптимізм, соціальна підтримка, тренування тіла, “моральний компас” тощо, описані через досвід тих, хто вижив і вистояв у складних ситуаціях.
Паперова версія: Резильєнтність: мистецтво долати найбільші виклики життя (2022)
13. Брошура про сон та відпочинок
При будь-якій роботі з військовими ми наголошуємо про важливість сну та як різні речовини (кава, енергетики, алкоголь, наркотики) впливають на нього. Тому важливо ознайомитись з “Брошурою про сон та відпочинок”. Відсутність сну критично впливає на будь-кого, але для військового це може бути особливо небезпечно.
Електронна версія: Брошура про сон та відпочинок (2023)
14. Плем’я
Книга як і про повернення з війни, так і про роль спільноти та побратимство. “Зараз саме той час, коли ідеї з «Племені» можуть бути корисними всім нам: тим, хто в окопах, хто збирає і везе волонтерську допомогу, тим, хто чекає на повернення додому, і тим, хто просто хоче знайти шлях у тіні, що впала на долю українців”. Костянтин (Вальде) Ульянов
Паперова версія: «Плем’я. Про повернення з війни і належність до спільноти» (2023)
15. Дике серце. Таємниця чоловічої душі
Чоловіки колись у дитинстві мали великі мрії: бути героєм, побороти зло, здійснити відважні вчинки, визволити красуню з біди. Дівчатка також мають мрії: щоб їх врятував принц і забрав із собою у велику пригоду. Але що відбувається з мріями, коли ми дорослішаємо? Відвідайте більшість церков, озирніться довкола і спитайте себе: яким є чоловік-християнин? Більшість чоловіків-християн – безликі й пасивні. У книзі “Дике серце” Джон Елдредж закликає чоловіків повернути собі чоловіче серце, створене за образом палкого Бога.
Паперова версія: Дике серце. Таємниця чоловічої душі (2020)
16. Культ вовка у військових традиціях давньої України
У монографії досліджується культ вовка у військових традиціях на території українських земель. Розкривається зародження та розвиток тотемізму у військових станах різних етнічних груп, що населяли територію сучасної України: індоєвропейських етносів, народів алтайської та уральської мовних сімей. Розглядається розвиток тотемних військових традицій у період Київської Русі, архаїчні елементи культу вовка у звичаях українського козацтва, їх поступова дегероїзація та занепад. Особлива увага приділяється виникненню культу воїна-звіра в давніх слов’ян, можливі впливи на неї військових традицій сусідніх етносів.
Паперова версія: Культ вовка у військових традиціях давньої України (2023)
***Списки складені разом з командою книготерапевтичного проекту Рівновага. Книги, який займається забезпеченням книгами наших військових. Підтримати та дізнатися більше про проект можна тут: Рівновага.Книги