Список корисних матеріалів з військової психології
Перед вами добірка психологічної літератури, а також інформація щодо самодопомоги, допомоги побратиму та матеріали для військових психологів.
Тут ви знайдете методики діагностики та лікування психологічних травм, а також практичні поради з саморегуляції у стресових ситуаціях, щоб зберегти та зміцнити психічну стійкість.
Ці матеріали важливі, оскільки вони сприяють не лише збереженню психічного здоров’я, але й допомагають військовим та їхнім родинам швидше адаптуватись, забезпечуючи ресурси для успішної реабілітації та реінтеграції в цивільне суспільство.
1. Охорона психічного здоров’я в умовах війни
У виданні описано потенційні причини бойового стресу та види емоційних травм; методики діагностики й лікування психологічних травм; способи підвищення психологічної стійкості медичних працівників; підготовку до демобілізації і тренування здатності швидко відновлювати фізичні й душевні сили; надання допомоги в зоні бойових дій. Також розглянуто процес одужання після фізичних та емоційних травм, отриманих під час збройних конфліктів; возз’єднання із сім’єю та реінтеграцію; оперативну психіатрію; методи запобігання самогубствам.
Електронна версія: Охорона психічного здоров’я в умовах війни (2017)
2. Особливості надання психологічної допомоги військовослужбовцям
У методичному посібнику викладено теоретичні та практичні основи надання цивільними психологами психологічної допомоги військовослужбовцям, ветеранам та членам їхніх сімей. Розкрито особливості психологічного консультування військовослужбовців та ветеранів, які постраждали внаслідок травмівних подій, зокрема,з важкими наслідками бойових поранень та звільненими з полону, а також особливості консультаційної роботи з членами сімей військовослужбовців.
Електронна версія: Особливості надання психологічної допомоги військовослужбовцям (2023)
3. Психологічна стійкість воїна
Даний підручник буде корисним для військових психологів, а також командування в роботі з особовим складом
Електронна версія: Психологічна стійкість воїна (2016)
4. Психологічні прийоми саморегуляції
В екстремальних умовах дуже важливим є вміння саморегуляції. Пропонуємо практичне відео як допомогти собі від Андрія Фоменка.
Відео: Навчальний фільм “Психологічні прийоми саморегуляції в екстремальних умовах”
5. Психологічна допомога військовим
В зоні бойових дій з вашим побратимом можуть трапитися ситуції, коли йому буде необхідна психологічна допомога, тому важливо вміти допомогти не тільки собі, а товаришу. Андрій Фоменко для цього випадку також підготував матеріал.
Відео: Психологічна допомога військовим Навчальний ролик
6. Протокол ICOVER
На основі досвіду Ізраїлю та США розроблено протокол надання першої психологічної допомоги при гострих стресових реакціях. Він простий і легко запам’ятовується, разом з тим його потрібно кілька разів пропрацювати в парі з товаришем і відточити.
Відео: Гостра стресова реакція. Протокол ICOVER
7. Психологічна перша допомога військовослужбовцям
Ще один вебінар, де можна дізнатися більше інформації про першу психологічну допомогу, яка базується на іноземному досвіді.
Відео: Психологічна перша допомога військовослужбовцям
8. Психологічний дебрифінг. Емі Адлер
Ще одним важливим інструментом психологічної допомоги військовим є психологічний дебрифінг, який проводиться з підрозділом\взводом після важкої, травмуючої події.
Відео: Психологічний дебрифінг. Емі Адлер
9. Збірник методик та діагностик негативних психічних станів військовослужбовців
У посібнику викладено апробовані авторським колективом науково-дослідного центру гуманітарних проблем Збройних Сил України 20 психодіагностичних методик, які можуть застосовуватися з метою діагностування негативних психічних станів військовослужбовців, які виконують завдання в районі ведення бойових дій. Посібник може бути використано у роботі психологів, офіцерів по роботі з особовим складом з метою діагностики, прогнозування та попередження виникнення у військовослужбовців негативних психічних станів. (Частина методик ще не перекладені українською мовою, тому російською)
Електронна версія: Збірник методик та діагностик негативних психічних станів (2016)
10. Психологічна травма та шлях до видужання
Ця книга – плід двох десятиліть досліджень та клінічної роботи з жертвами сексуального насильства і насильства в сім’ї, а також з ветеранами бойових дій та жертвами політичного терору. В ній ідеться про відновлення зв’язків: між публічним та приватним просторами, між індивідом та громадою, між чоловіками та жінками. Книга стане незамінною для психологів, психотерапевтів, лікарів і тих, хто, зазнавши насильства, шукає шлях до видужання.
Паперова версія: Психологічна травма та шлях до видужання (2015-2022)
11. Вибір
Книга “Вибір” Едіт Еґер може допомогти тим, хто перебував в полоні або ж зазнав насильства. Докротка Еґер потрапила до Аушвіцу, коли їй було 16 років, там вона втратила батьків, а їй із сестрою вдалося вижити. Через кілька років після звільнення вона емігрувала до Америки, де протягом десятиліть працювала над тим, щоб зцілитись від травми. У цій книжці історія її перебування у концтаборі та її звільнення, історія самозцілення та яку роль у цьому процесі відіграв Віктор Франкл, психотерапевт і теж вцілілий у Аушвіці, а також це історії її пацієнтів, яким вона допомогла пережити скрутні моменти. За словами авторки, ніхто не може уникнути страждань у своєму житті, але кожен має вибір, як вийти з таких ситуацій — як жертва чи той, хто вцілів. І ця книжка про те, як дійти до такого вибору, як звільнитись від травм.
Паперова версія: Вибір (2020)
12. Тіло веде лік
Ще одна чудова книга про те як справитися з травматичним досвідом “Тіло веде лік”.Травматичний досвід закарбовується в тілі та змушує людину щоразу наново проживати біль. Доктор Бессел ван дер Колк взяв на себе обов’язок відшукати шляхи звільнення з цієї пастки. Його практичні та теоретичні дослідження психологічної травми безцінні, коли треба перебудувати сприйняття, усвідомити причину страждань, знайти вдалий спосіб лікування й наново пізнати себе.
Паперова версія: Тіло веде лік (2022)
13. Як ти, брате?
Коли ми помічаємо будь-яку зміну звичної поведінки в небайдужої нам людини або коли її поведінка здається неадаптивною, ми відчуваємо природне бажання допомогти. Часто це трапляється тоді, коли людина пережила те, що зазвичай називають травматичним досвідом. Цей посібник – інструкція з психологічної взаємодопомоги для тих, хто хоче допомогти людям поруч проговорити й осмислити їхній складний досвід.
Паперова версія: Як ти, брате? (2023)
Електронна версія: Як ти, брате? (2023)
***Списки складені разом з командою книготерапевтичного проекту Рівновага. Книги, який займається забезпеченням книгами наших військових. Підтримати та дізнатися більше про проект можна тут: Рівновага.Книги