Критичні недоліки методу анонімізації «прищепкою»
Інформація актуальна станом на серпень 2023 року.
До уваги операторів дронів!
Останнім часом набув популярності спосіб анонімізації дронів Mavic 3 T/E/C/Pro через застосування так званої «прищепки». Особливість методу полягає в тому, що зсув дрона здійснюється через конфігураційний файл GNSS модуля.
Довідка:
Силами оборони України активно використовуються дрони класу DJI Mavic, виробником яких передбачено відстеження положення дрона та пульта керування під час польоту пристроями DJI Aeroscope.
Для більшої безпеки роботи операторів дронів весь час ведуться роботи щодо методів приховування цих координат — анонімізації.
Для попередніх версій дронів DJI (Mavic 3 Classic, M3E, M3T) був розроблений метод анонімізації «канадка».
До найновішої версії дрона Mavic 3 Pro певний час не вдавалося розробити метод анонімізації (станом на зараз вже існує можливість застосування «канадки»). Версія Classic анонімізувалася «канадкою» рідше по причині дефіциту плат.
Метод анонімізації «прищепка» був створений росіянами навесні 2023 року як спосіб вирішення наведених проблем. Він поступається «канадці» за технічними показниками, проте певний час вважався єдиним доступним методом для Mavic 3 Pro і став робочою альтернативою для анонімізації Mavic 3 Classic в умовах дефіциту плат.
Фахівці мають підстави вважати що метод анонімізації «прищепка» має суттєві недоліки.
Порівняння методів анонімізації «прищепка» та «канадка»
Через плутанину в нових методах анонімізації, може помилково поширюватися інформація, що анонімізація «прищепкою» є аналогом «канадки» — іншого методу апаратної анонімізації. Ця інформація не відповідає дійсності.
Дрон на «правильній канадці»
✅ Має додатковий «Анонімний» режим який повністю відключає GPS навігацію, використання якого дозволяє 100% уникнути GPS спуфінга.
✅ Не потрапить на No Fly Zone (NFZ), оскільки зміщення відбувається на локації, де на тисячі кілометрів немає (NFZ).
✅ Завжди є FCC.
✅ При зльоті дрон емулює супутники, щоб відбити Homepoint. Таким чином запуск дрона можна здійснювати навіть без супутників.
✅ Mavic 3E та Mavic 3T мають збільшене обмеження висоти польоту до 1500 м.
Дрон на «прищепці»
❌ Навіть в ATTI не стійкий до динамічного спуфінга.
❌ Зсув координат можливий лише на обмежену дистанцію в довільному напрямку. Можливо потрапити в NFZ. Не завжди є FCC.
❌ Дрону потрібен GPS сигнал для зльоту. Без супутників не взлітає вище 30 м.
❌ Обмеження висоти до 500 м.
Виконання робіт з анонімізації
Відносна доступність методу призводить до того, що його починають використовувати сервіси які раніше не займались анонімізацією Mavic 3 T/E/C/Pro — з недостатніми технічними знаннями для вилучення GPS модулів/антен з пультів керування. Це створює загрозу для безпеки операторів через помічені випадки невипайки з пультів керування антен/модулів GPS, які все ще потенційно можуть передавати координати пульта на ворожі аероскопи з оновленим програмним забезпеченням.
Отже, враховуючи потенційний ризик виявлення пульта керування оператора рекомендовано обов’язково видаляти GPS модуль/антену з пультів керування DJI RC, RC PRO, RC PRO Enterprise.
Окремою проблемою є застосування контроллера з акумулятором для того, щоб перезаписувати конфігураційний файл ublox при кожному запуску дрона — коли акумулятор сідає, то зміщення перестає працювати, що ставить під загрозу безпеку пілота.
Висновки:
- Зміщення прищепкою може лише забезпечити анонімність, в той час як «канадка» — це комплексне рішення, яке забезпечує додатковий захист від спуфінгу і можливість зльоту без супутників.
- Дрон на «прищепці» має більші шанси бути втраченим у порівнянні з канадкою.
- Метод анонімізації «прищепкою» небезпечний через неконтрольоване розповсюдження серед «гаражних» фахівців.
- Враховуючи, що анонімізація «канадкою» вже доступна для всіх дронів DJI, використання «прищепки» стає недоцільним.
Рекомендації:
- Використовувати лише пульти з випаяними GPS-антенами.
- Відмовитися від методу анонімізації «прищепкою» на користь «канадки» як більш ефективного способу.
Використовувати «канадку» для Mavic 3 Pro та Mavic 3 Classic, Mavic 3 оскільки це надійніша технологія анонімізації, яка має додаткові переваги. Вже є достатня кількість плат і є майстерні, що беруться за встановлення «канадки» на ці дрони.
Рекомендовано використовувати виключно прошивку «канадкою» для дронів M3Е та M3Т, оскільки це надає додаткові властивості збільшення ліміту висоти до 1500 м та додатковий захист від спуфінгу. - Звертатися до перевірених сервісів що забезпечують якісну анонімізацію дронів Mavic 3 T/E/C/Pro методом «канадка».
Публікація наведеної інформації щодо канадізації узгоджена з розробниками.