Втрата зору через нехтування захисними окулярами
- За якими критеріями та світовими стандартами потрібно підбирати захисні окуляри? Які моделі відповідають критеріям захисту та ергономічності? Чи відповідають штатні захисні окуляри ЗСУ цим критеріям?
- Чому військовослужбовці знімають захисні окуляри або не використовують їх під час бойових операцій. Яка роль підготовки та психологічного стану бійця?
- Чи законодавчо передбачено, що штатні індивідуальні аптечки мають містити захисні щитки на очі? Чи потрібно їх додавати в індивідуальні аптечки?
Для розкриття теми проведена серія інтервʼю з інструкторами з тактичної медицини БО «Фонд Сергія Притули», медичним батальйоном «Госпітальєри» та бойовим медиком ГУР.
1. Проблематика
Під час наступальних дій двоє військовослужбовців отримали серйозну травму очей, яка призвела до втрати зору. Перший військовий незадовго до вибуху зняв окуляри, бо внаслідок активного фізичного руху вони запотіли. Другий військовий під час пересування у бронетехніці поклав окуляри на сидіння, де вони були згодом розчавлені. Передбачалося, що кожен мав носити на собі балістичні окуляри, а в індивідуальному аптечному підсумку мати полікарбонатний щиток на око.
Автор спостереження рекомендує інструктувати особовий склад (о/с) з приводу засобів індивідуального захисту, а також проводити короткі курси-нагадування з тактичної медицини з аналізом вмісту аптечок о/с. Командирам групи потрібно перед виходом на операцію перевіряти наявність балістичних окулярів та спосіб їх фіксації (на шиї та голові). Медики підрозділу відповідальні, щоб в аптечці кожного бійця перед виходом повинна бути накладка на око, яка може допомогти зберегти очне яблуко. Окуляри потрібно підбирати таким чином, щоб вони були ергономічними та не запотівали в умовах фізичної активності. В ході аналізу деякі рекомендації автора спростовані завдяки серії інтервʼю з профільними експертами медичного напрямку.
Єдиний перелік (каталог) спроможностей:
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ (SUSTAIN – S) S-7 – МЕДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ | S-7.1 – Планування та управління медичним забезпеченням. | S-7.1.1 – Планування та управління медичним забезпеченням на стратегічному рівні. |
S-7.2 – Лікувально-профілактичні (лікувально- евакуаційні) заходи. | S-7.2.6 – Надання першої лікарської допомоги пораненим, травмованим, ураженим та хворим військовослужбовцям, а також тимчасового їх утримання до евакуації на наступні рівні медичного забезпечення (етапи медичної евакуації).(Роль 1) |
DOTMLPFI:
Doctrine: Чинний наказ МОЗ про склад індивідуальних аптечок не містить положень про наявність в них елементів захисту очей. Корегування чинних нормативно-правових документів дозволило б розв’язати проблему із забезпеченням елементів захисту очей. Більш детально: Оновлено склад індивідуальної загальновійськової аптечки.
У чинній програмі БЗВП ЗСУ про захисний щиток згадується тільки в контексті проведення огляду пораненого з підозрою на черепно-мозкову травму та травму ока (літера Н за алгоритмом MARCH).
Чинні нормативно-правові документи про речове забезпечення військовослужбовців ЗСУ містять напряму положення про інвентарне майно, де держава зобовʼязана забезпечувати майном індивідуального захисту, а саме: балістичними та тактичними окулярами (норма №1-№2), бойовим балістичним шоломом та бронежилетом.
Training: Загальна система підготовки у навчальних центрах присутня, але її виявилось недостатньо, щоб провести огляд засобів індивідуального захисту та опанувати стрес. Якість підготовки напряму вплинула на хід бою, що призвело до ситуації у спостереженні. Також бійці мали низьку мотивацію та уважність. Вони нехтували базовими правилами безпеки.
Material: Проблема полягає не в тому, що військові некоректно підібрали окуляри або їхні окуляри запотівали, а в тому, що бійці не обробляли окуляри Anti-Fog захистом, не врахували елементи кріплення окулярів.
Чому військовослужбовці знімають захисні окуляри або не використовують їх належним чином під час бойових операцій?
Розмова з бойовим медиком ГУР дозволила спростувати деякі рекомендації автора спостереження. Керівники, сержанти або старші солдати підрозділу та медики не мають персонально інструктувати о/c щодо засобів індивідуального захисту.
Наші окуляри ESS не злітають. Все залежить від того, як воно підігнане під тебе. Щодо командирів – у них є свої завдання. Він має тримати багато чого в голові, і це точно не про індивідуальний захист. Цим має займатись солдат самостійно.
Щодо медиків. Медик робить це у вільний від операції час. Він не має тебе питати, якщо в тебе самого немає правильно сформованої аптечки, то навіщо ти сюди приїхав. – Представник ГУР.
У підрозділі бойового медика ГУР завжди перед операцією проводиться інструктаж або «рефреш» знань, де враховуються всі особливості та сценарії. Після кожної операції проводиться AAR (After-action review), де фіксуються результати. Інструктаж з вторинного захисту не проводять, бо, на його думку, це має закриватися ще на етапі БЗВП. Схожу думку поділяють медичні інструктори БО «Фонд Сергія Притули».
Тему про балістичні окуляри слід віднести ще до етапу підготовки. Ми за останній рік додали блок по засобах індивідуального захисту. Натхнення для навчального блоку брали на основі досвіду 58-ї бригади. Ми розповідали бійцям, що і де має бути на тілі, як кріпити бронежилет та підганяти його під себе; які існують елементи вторинного захисту (окуляри, рукавички, наколінники тощо) та як ними користуватись. На жаль, інформування від навчальних центрів тут мінімальне. Цим має займатись сержант взводу або відділення, але ще краще, якби це розповідалось у навчальних центрах. – Медичні інструктори БО «Фонд Сергія Притули».
З одного боку, огляд власної зброї, амуніції, включно з окулярами чи персональною аптечкою – є зоною персональної відповідальності бійця. Це приводить до тези, що неналежна підготовка бійців на етапі БЗВП – один з основних факторів, які призвели до ситуації.
З іншого боку, проблема БЗВП – це системна проблема, яка не може бути вирішена швидко. Командирам та сержантам підпорядковується особовий склад, який має різну якість підготовки, життєвий досвід, мотивацію дізнаватися нове, що повʼязане з військовою тематикою. Від того, наскільки якісно командир та його підлеглі вбережуть о/с залежатиме загальна ефективність підрозділу. Тому делегування задач щодо огляду майна сержантам, старшим солдатам або солдатам з досвідом – це обовʼязковий елемент роботи командира.
На питання, чому бійці зняли окуляри представник ГУР відповів, що перші бойові задачі обовʼязково супроводжуються стресом та зміною психологічного стану. Для фокусування на мішені людський організм залучає багато ресурсів. Спочатку відбувається концентрація на цілі, для цього мʼязи очей та шиї напружуються. Якщо в цей момент на тобі окуляри і вони, наприклад, з білою лінзою, то фокус може розмитись. Тому бійці могли зняти окуляри, щоб краще бачити ціль. Це підтверджує недосконалість базової та психологічної підготовки. Достеменно невідомо, що відбулось у ситуації описаної в спостережені, але можна зробити припущення, що через недостачу бойового досвіду та підготовки, бійці не користувались правилами безпеки. В такому стані людський організм спускається до рівня виживання і навичок, які опанував. Повторні інструктажі їх би не врятували, ситуація б повторилася.
Важливо підганяти окуляри під себе. Фіксувати носові опори під діоптрії. Одягати снарягу так, щоб все працювало справно. Піхотинцям в цій ситуації рекомендовано переймати досвід людей з більшим досвідом. Всі, хто розуміє ризики на полі бою не нехтує правилами безпеки. У нас на стрільбах все розповідається і повторюється. – Представник ГУР.
Тезу підтвердили медичні інструктори БО «Фонд Сергія Притули». Захисні окуляри, як і будь-який елемент захисту, з часом зношуються – це нормально. Важливо завчасно проводити огляд власного майна та закуповувати аксесуари догляду за ними, наприклад, спрей Anti-FOG. Проблема в тому, що не прописані чітко вимоги ТТХ, де було б зрозуміло, як часто потрібно, наприклад, обробляти лінзи спреєм.
За якими критеріями та світовими стандартами потрібно підбирати захисні окуляри? Які моделі відповідають критеріям захисту та ергономічності. Чи відповідають штатні захисні окуляри ЗСУ цим критеріям?
На ринку представлені захисні окуляри трьох типів: стрілецькі, балістичні та окуляри-маска.
Захисну маску також називають «тактичними окулярами» (у звіті вживається цей термін). Балістичні та тактичні окуляри мають вищий клас захисту, ніж стрілецькі. За ступіню захисту вони практично ідентичні, але тільки тактичні повністю прилягають до обличчя та забезпечують захист від пилу та інших подразників. Тактичні окуляри міцні та мають ремінь кріплення на шию. Повністю розчавити їх силою людською ваги не вийде на відмінну від балістичних, які є окулярами відкритого типу.
У відкритих джерелах є перелік рекомендацій щодо підбору окулярів. Цей аналіз та розмова з експертами дозволили їх підтвердити та значно ширше розкрити тему стандартів безпеки, на які варто звертати увагу під час вибору окулярів.
Купівля військового спорядження, включно із захисними окулярами, починається з пошуку військторгів або перевірених виробників спорядження. В Україні за останні десять років війни запрацювало багато магазинів такого типу, але важко визначити, де можна купити офіційні захисні окуляри перевірених брендів та якісні аксесуари до них.
Побудова методології кабінетного аналізу дозволила сформувати критерії пошуку:
- окуляри різних типів мають продаватися у найбільших військторгах на українському ринку;
- окуляри мають містити інформацію про стандарти безпеки та балістичні тести (за наявності);
- моделі окулярів супроводжуються зображенням, ціною за одиницю, країною виробником, матеріалами лінз тощо.
Для перевірки був проведений веб-аналіз 10 магазинів (*назви приховані) за допомогою інструментів веб-аналітики. Результати показали, що дві третини трафіку займають перші три магазини. В жодному з магазинів органічний трафік не містив даних про пошук захисних окулярів відвідувачами сайтів. Це може означати, що захисні окуляри не є основним інтересом пошуку.
Органічний трафік
Аналіз дозволив визначити світові стандарти, якими мають володіти всі захисні окуляри.
Передусім варто звертати увагу на тип стандарту: існують промислові та балістичні стандарти якості. У випадку, якщо в описі моделі окулярів написано тільки про відповідність промисловим стандартам, то вони захистять так само від дрібних уламків та крихт каміння, як і балістичні. Водночас імовірність потрапляння в очі уламків кулі, шрапнелі чи інших частинок на високій швидкості вища. Балістичні стандарти на відмінну від промислових – це вищий клас захисту, де окуляри тестуються в умовах наближених до бойових дій.
Тому рекомендовано обирати такі моделі, які відповідають балістичним стандартам класу MIL, MCEPS чи STANAG.
Балістичні стандарти | Промислові стандарти |
---|---|
MIL-PRF-31013: Застарілий американський стандарт захисту очей, використовувався до 1996 року. Стандарт описує вимоги до окулярів: оптична якість, захист від ультрафіолету, рівень пропускання світла, хімстійкість і термостійкість, балістична якість/стійкість. | ANSI Z87.1-2003-2015: Американський єдиний стандарт захисту очей, який використовується у цивільному житті. Окуляри захищають від механічних ударів, бризок та крапель, металу, що палає, уламків, пилу, враховують форму голови, відстань від зіниці ока, товщину лінз тощо. |
MIL-PRF-32432 та MIL-DTL-43511D: Оновлення стандарту захисту. Розділ MIL-PRF-32432 доповнився випробовуваннями на балістичну фрагментацію, який гарантує, що захисні окуляри не розлітаються на мікроскопічні шматочки при ударі або випробуваннях. | OSHA: Державний орган у США, який формує політику щодо стандартів. Він вимагає, щоб всі захисні окуляри відповідали стандарту серії ANSI. CAN/CSA Z94.3-07: Канадський стандарт захисту очей. Відповідає серії ANSI. |
MCEPS GL-PD 10-12: Сучасний стандарт захисту очей Military Combat Eye Protection Systems (MCEPS), який замінив стандарт MIL-PRF-31013 у 1996 році. Стандарт містить серію випробувань, де були проведені ще більш інтенсивні тести. | EN 166:2001: Найбільш розповсюджений європейський стандарт, діє серед країн-членів Європейського Союзу. Він має іншу систему маркування на відмінну від американських, але також захищає на рівні ANSI. |
STANAG 2920/4296: Затверджений балістичний стандарт країн-членів НАТО щодо елементів захисту очей. Тестується та обчислюється через схожі спеціальні значення опору матеріалів серії V (velocity). Стандарт відповідає американській серії MIL/MCEPS, однак не вдалося визначити номер серії. | Решта стандартів засобів індивідуального захисту очей у Європейському Союзі. EN 167-168:2001: Оптичні та неоптичні методи випробування. EN 169:2002: Фільтри для зварювання та суміжних технологій. EN 170-172:2002: Ультрафіолетові фільтри, інфрачервоні фільтри, сонцезахисні фільтри для промислового використання. EN 175:1997: Захист очей та обличчя під час зварювання та суміжних процесів. EN 379:2003+A1:2009: Фільтри для автоматичного зварювання. EN 1731:2006: Сітчасті засоби захисту очей та обличчя. |
На ринку продаються десятки брендів, тому пошук окулярів обмежився 15 брендами з п’яти країн. Загалом вдалося знайти 43 моделі окулярів, які відповідали критеріям відбору.
Значення | Маска (тактичні окуляри) | Балістичні окуляри |
---|---|---|
Кількість окулярів | 15 | 28 |
Середня ціна | 4110 | 2938 |
Медіана | 2707 | 2260 |
Мін. ціна | 990 | 239 |
Макс. ціна | 13838 |
Цінова група | Маска (тактичні окуляри) | Балістичні окуляри |
<1500 грн | 7% | 26% |
<3000 грн | 12% | 16% |
<5000 грн | 5% | 7% |
5000 грн + | 12% | 16% |
Всього | 35% | 65% |
Країна виробник | Частота | % | Середня ціна (грн) |
США | 28 | 65% | 4125 |
Німеччина | 6 | 14% | 1687 |
Франція | 4 | 9% | 2752 |
Україна | 3 | 7% | 2050 |
Польща | 2 | 5% | 570 |
Всього | 43 | 100% | 3347 |
Виробник | Бренд | Частота | % | Середня ціна (грн) |
США | ESS | 9 | 21% | 6903 |
Wiley X | 5 | 12% | 5904 | |
Venture Gear | 5 | 12% | 1351 | |
Pyramex | 3 | 7% | 1015 | |
Walker | 2 | 5% | 1460 | |
Mechanix Wear | 2 | 5% | 2189 | |
Valken | 1 | 2% | 1675 | |
Bushnell | 1 | 2% | 5064 | |
Німеччина | Swiss eye | 5 | 12% | 1977 |
Uvex | 1 | 2% | 239 | |
Франція | Bolle | 4 | 9% | 2752 |
Україна | Trevix | 2 | 5% | 2500 |
2e | 1 | 2% | 1149 | |
Польща | JB Tacticals | 1 | 2% | 814 |
GFC | 1 | 2% | 325 | |
Grand Total | 15 | 43 | 100% | 3347 |
Фактори вибору окулярів:
- Різні бренди мають ряд переваг та недоліків. Важливо «підганяти» спорядження під себе. Враховувати, чи передбачений захист від запотівання через систему фільтрації, чи зручно змінювати лінзи під діоптричну вставку, якщо потрібно коригувати зір, чи якісна піна у масці, щоб вона прилягала тісно, чи не заломлюється світло і т.д.
- Слухати поради побратимів, які випробовували окуляри у бойових завданнях. Під час інтервʼю декілька осіб зазначили, що користуються окулярами бренду ESS через їх надійність та зручність.
- Звертати увагу на бренд та країну виробника. Відомі бренди співпрацюють з армією, як-от: американські бренди ESS чи Wiley X.
- В описі моделі згадуються балістичні стандарти разом з промисловими, чим новіший серійний номер стандарту, тим вищий клас захисту.
Чи відповідають штатні захисні окуляри ЗСУ цим критеріям?
Згідно з наказом Міністерства Оборони про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та спеціальної Державної служби транспорту – Держава забезпечує надання засобів індивідуального захисту, включно з балістичними окулярами. Проте, це не передбачено для певних видів та родів військ. До прикладу, у Нормі №1, (примітка 3) зазначено, що окуляри не видаються корабельному складу Військово-Морських Сил Збройних Сил України, а сили ССО (Норма №19) чи офіцерський склад (Норма №66) ними забезпечуються.
У 5-ї категорії, тобто всіх військовослужбовців, котрі у час воєнного стану проходять службу – захисні окуляри видаються (Норма №1, пункт 44). Акцентуємо увагу, що видаються балістичні, а не окуляри за типом маска. Всі респонденти з інтервʼю не можуть підтвердити чи спростувати, чи відповідають штатні захисні окуляри ЗСУ балістичним критеріям, оскільки вони представляють різні види військ. Загалом їм відомо, що вони «непогані», але вони також радять підбирати окуляри самостійно.
У ЗСУ багато на що є закони, але багато чого не видається. Більшість екіпірування видається після виконання завдання. У спецпідрозділах ситуація інша, бо забезпечується практично все. – Представник ГУР.
Чи законодавчо передбачено, що штатні індивідуальні аптечки мають містити захисні щитки на очі? Чи потрібно їх додавати в індивідуальні аптечки?
Захисний щиток на око – це полікарбонатна накладка, яка застосовується на домедичному етапі. Вона блокує зовнішній тиск на око та запобігає додатковим пошкодженням. Використання щитків збільшує шанси зберегти зір або зменшити масштаб травми.
*Інструкція щодо накладання щитка
*Приклад щитка на око
В ході інтервʼю всі респонденти погодились, що штатні аптечки військовослужбовців мають забезпечуватись щитками. Проєкт Закону-10343 має наблизити армію до стандартів НАТО у ТССС, проте в ньому не говориться про захисні щитки. Більш важливим, на думку опитаних, було б уточнення щодо турнікетів.
Елементарно треба змінити формулювання у турнікетах. Формулювання “за типом САТ” абстрактно звучить і призводить до китайських турнікетів. – Медичні інструктори БО «Фонд Сергія Притули».
Представник ГУР МО вважає, що оновлення аптечок новими поправками в законі не розв’язує головного питання про повний перелік необхідних медматеріалів та ліків в аптечці. На його думку, базова аптечка має містити: турнікети, гемостатичний бинт, ізраїльський бандаж, бинт для тампонади-стерильний, НФП (назофарингіальний повітрепровід), оклюзійна наліпка, пластир, жорсткий щиток для ока, термоковдра, декомпресійна голка, косинка трикутна, маркер перманентний, атравматичні ножиці, хімічне світло (синє/зелене), антисептик, pill-pack (парацетамол, мелоксикам, моксіфлоксацин).
У випадку, якщо законодавчо склад аптечок не буде доповненим пунктом про щитки, то у військових, волонтерів, бізнесу проблем із забезпеченням не має виникнути. До прикладу, коли фонд направляє медичну допомогу, то вони одразу кладуть щитки в кожний стандартний перелік аптечок. Волонтерська організація «ДрукАрмія» безоплатно забезпечує військових щитками за наявності військового квитка. Відсутність щитка не загрожує життю бійця, але його наявність впливає на якість життя та подальшу реабілітацію.
Медичний інструктор Госпітальєрів додатково звернула увагу на фактор реабілітації бійців. Після отримання таких травм зростає ризик самогубства та алкоголізму. Важливо вживати превентивні заходи, щоб цьому запобігти та покращити якість реабілітації. До прикладу, організувати психологічну підтримку у підрозділі. Саме тому медики наголошують на важливості попередження додаткової травматизації ураженого ока.
Ціна за щиток доволі низька (до 120 грн за штуку). Закупівля щитків у підрозділ, де зацікавлені у здоровʼї своїх солдатів – це не проблема.
Попри те, що травми ока стоять чи не останніми у порядку надання допомоги за алгоритмом (*MARCH), а також їм скоріш за все не приділяють належної уваги при навчанні тактичної медицини, якщо дивитись настанови ТССС, то пораненні з травмами ока будуть належати до категорії термінових до евакуації (тих, хто якнайшвидше повинен дістатись наступного етапу надання допомоги). Конкретно формулювання «менше 2-х годин, щоб врятувати життя, кінцівку або зір. По суті, люди з травмою ока за пріоритетністю там же, де й люди з масивною кровотечею контрольованою турнікетами». – Медичні інструктори БО «Фонд Сергія Притули».
Можна і самому купити, можна через волонтерів. Але тут питання до командування, начмеда, який забезпечує. В моїй аптечці все це є. Я купляв за свої гроші. – Представник ГУР.
У підсумку повторюється теза, що і з окулярами. Військовослужбовець, в першу чергу, сам має бути зацікавленим у своєму здоровʼї та догляді за майном. Командирам, сержантам, медикам групи недоцільно перевіряти кожного військовослужбовця, оскільки в них є інші задачі. Проте забезпечення високої боєздатності та живучості о/с залишається однією з найважливіших задач. Таким чином при попередньому аналізі визначено, що спостереження має ознаки Lesson Identified, оскільки воно ґрунтується на негативному бойовому досвіді.
3. Першопричини
Адаптовано згідно зі спроможностями DOTMLPFI:
Doctrine: Чинна нормативна документація щодо складу індивідуальних аптечок не містить чітких положень про наявність в них елементів захисту очей. Коригування нормативно-правових документів та доповнення складу аптечок дозволило б розв’язати проблему із забезпеченням елементів захисту очей.
Training: Низька якість навчання на етапі БЗВП не дозволила закріпити знання. Під час виконання операції бійці не впорались зі стресом, що призвело до негативної ситуації. У них не було достатнього бойового досвіду для виконання бойових задач такого рівня.
Personnel: Нехтування базовими правилами безпеки. Це зона особистої відповідальності бійця. Відсутність знань щодо догляду за захисними окулярами. Обробка лінз не була проведена перед операцією.
Material: Навчити та забезпечити всіх військовослужбовців однаково неможливо. В таких умовах військовослужбовці мають самостійно купляти елементи захисту або формувати запит до командування, сержантів, медиків, відповідальних осіб за забезпечення, волонтерів.
4. Висновки
Отже, проведений аналіз дозволив визначити, що прогалини у законодавстві напряму впливають на забезпечення елементів захисту для військовослужбовців. Також важливий фактор, про який зазначали всі опитані – це загальне підвищення якості підготовки військовослужбовців на етапі БЗВП. Це б дозволило б звести кількість таких ситуацій до мінімуму, бо вони виникають не тільки через недостатній контроль командирів, сержантів, а й через низьку мотивацію військовослужбовця дбати про власне здоров’я.
Потрібно правильно підбирати тип окулярів залежно від типу бойової задачі. Ідеальним є поєднання балістичних окулярів під час «звичайної» служби та тактичних окулярів (за типом маска) під час штурмових дій або оборонного бою. На ринку представлено багато доступних брендів окулярів, які відповідають балістичним стандартам. В середньому ціна за тактичні окуляри стартує від 4100 грн, а за балістичні від ~3000 тисяч грн. Важливо дослухатись до порад побратимів, які вже тестували їх у бойових завданнях, звертати увагу на бренд, країну виробника, тип стандартів захисту.
Перед операцією будь-яке спорядження необхідно перевіряти та підлаштовувати під себе. За словами представника ГУР, ефективно впливає на закріплення знань впровадження практики «рефрешу». Тому дотримання базових правил безпеки, огляд власної зброї, амуніції, включно з окулярами чи персональною аптечкою – це зона персональної відповідальності бійця. Водночас командир та інші відповідальні особи мають самостійно ініціювати такі огляди та фіксувати якість перевірки та підготовки особового складу. Вплинути на відповідальність солдат за здоровʼя складно, але превентивно зменшити ризик таких травм можливо.
5. План коригувальних дій
Рекомендована дія (Remedial Action) | Орган виконання завдання (Action Body) |
---|---|
Doctrine: LL-831: Доповнити чинні доктринальні документи пунктом про захисний щиток для очейOPEN | – Міністерство охорони здоров’я (МОЗ); – Департамент державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України. |
Leadership: LL-832: Поширити інформацію про необхідність повторення базових правил безпекиOPEN | – Командири підрозділів (сержанти, старші солдати або військослужбовці, що виконують роль старшого групи); – Керівники медичної служби, бойові медики. |
Training: LL-833: Додати до системи індивідуальної підготовки навчальний блок по індивідуальному спорядженнюOPEN | – Військові інструктори; – Медичні інструктори. |
Training: LL-834: Поширити рекомендації звіту щодо коректного підбору захисних окулярівOPEN | – ГО «Військова школа “Боривітер”»: Аналітики LL, відділ PR, інструктори навчальних напрямів школи; – Військовослужбовці у сухопутних військах та решті родів та видів військ ЗСУ, військових формуваннях та органах НГУ, ДПСУ. |
6. Альтернативні варіанти розвʼязання проблеми
- Нічого не змінювати. Найбільш розповсюдженими травмами на війні є масивна кровотеча, прохідність дихальних шляхів, пневмоторакс тощо. Шанс отримати травму голови і безпосередньо очей менший, ніж травму кінцівок. Додатково ускладнюється надання меддопомоги зоною ураження. Тампонування зони голови заборонене, тому фокус на алгоритмі M.A.R.C.H. є обґрунтованим. Необхідно переосмислити проблему з наданням допомоги травми голови, щоб не повторювалась ситуація у спостереженні. Залишати ситуацію без змін недоцільно, оскільки травма очей і як наслідок втрата зору не піддається лікуванню.
- Посилити фокус у навчанні та плануванні операцій. Розробити додаткові алгоритми/протоколи дій у випадку отримання травм очей на полі бою; враховувати аспект з евакуацією поранених. Водночас цей альтернативний варіант реалізувати на даному етапі неможливо, оскільки ним має займатися військове командування і воно стосується широкої проблеми якості підготовки на етапі БЗВП.
- Покращити технології захисту. Балістичні окуляри могли б бути обробленими рідиною від запотівання, яка б ще довше не втрачала б свої властивості. Таким чином, боєць не мусив би думати про плановий огляд окулярів кожен раз перед операцією. Оновлена Anti-Fog рідина гарантувала б захист на довший термін, наприклад, на кілька тижнів. У відкритих джерелах стверджується, що захисту від звичайного спрею вистачає на 10-20 хвилин використання. Малоймовірно, що вийде швидко реалізувати таке інноваційне рішення.
7. Консультації. Перелік джерел
Консультації зі SME:
- Медичні інструктори БО «Фонд Сергія Притули» та батальйону «Госпітальєри».
- ГУР МО – Бойовий медик.
Перелік джерел:
- Нормативна документація:
- Інструкція про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період
- Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту
- Програма БЗВП: Головне управління доктрин та підготовки ГШ ЗСУ спільно з Центр оперативних стандартів і методики підготовки ЗСУ, ст. 44, 2023 рік
- Оновлено склад індивідуальної загальновійськової аптечки
- Про затвердження переліків лікарських засобів та медичних виробів, які повинні бути в складі аптечок медичних загальновійськових індивідуальних, аптечки автомобільної загальновійськової, наплічника медичного загальновійськового санітара та наплічника медичного загальновійськового санітарного інструктора
- Навчальні матеріали:
- Module 02: Medical Equipment
- STANAG-2920 NATO
- MCEPS GL-PD 10-12
- The American National Standards Institute: ANSI Z87.1-2003-2010
- The American National Standards Institute: ANSI Z87.1-2015
- Eye and Face Protection – Overview | Occupational Safety and Health Administration
- Understanding EN 166 – Personal Eye Protection Standard
- CSA and Z94.3 Standard
- Публікації ЗМІ:
- Якими є норми речового забезпечення військовослужбовців, мобілізованих під час особливого періоду — роз’яснення
- Як вибрати захисні окуляри? ЧИМ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ ТАКТИЧНІ, БАЛІСТИЧНІ, СТРІЛКОВІ І ПРОТИСКОЛОЧНІ ОКУЛЯРИ?
- Врятуй свої очі: усе, що потрібно знати новачкам на фронті про захисні окуляри
- За лаштунками війни: що відбувається в «учебках» ЗСУ.
Проєкт реалізується за підтримки Міжнародного фонду Відродження.
Думки та позиції, викладені у даному звіті, є позицією авторів та не обов’язково відображають позицію організації.
Вважаємо, що інформація є коректною та актуальною станом на дату отримання спостереження. ГО “Військова школа “Боривітер” не несе відповідальності за наслідки використання цієї інформації з іншою метою або в іншому контексті.