Дослідження: використання FPV-дронів ворогом
Фото: РГ (Російський FPV-дрон)
Аналітичний департамент Військової школи «Боривітер» отримав спостереження про влучання ворожого FPV-дрона камікадзе в БТР Сил оборони України. Зростання використання цих дронів ворогом потребує негайних протидій FPV та підвищення ефективності оборони.
Наразі, зусилля з протидії FPV-дронам відбуваються на тактичному рівні власними зусиллями без систематизованого підходу, що ускладнює швидке впровадження найефективніших способів боротьби та накопичення необхідного досвіду. Зокрема відсутність спеціалізованих підрозділів чи особового складу, призначеного для боротьби з FPV-дронами, а також недостатня кількість необхідного обладнання.
Існує безліч методів протидії FPV-дронам, проте жоден із них не забезпечує абсолютний захист, і ефективність кожного може змінюватись в залежності від умов і ситуацій.
Можливі способи захисту техніки, особового складу та позицій від ворожих FPV-дронів:
Захист засобами РЕБ
Придушення засобами РЕБ можна поділити на 2 типи:
- Придушення приймача керування на самому дроні.
- Придушення приймача відеосигналу.
Придушення приймача керування на дроні. Види засобів РЕБ для протидії дронам:
- Антидронові рушниці. Мають обмежену ефективність, оскільки FPV-дрони швидкі та маневровні, що ускладнює можливість їх утримання в зоні придушення.
- Переносний тактичний або так званий «окопний» РЕБ.
- Мобільний РЕБ для встановлення на техніку.
- Стаціонарні комплекси РЕБ (наприклад, «Буковель»). Зазвичай розміщуються на значній відстані від лінії фронту і можуть не покривати зону ураження FPV-дронами.
Захист засобами РЕБ має як свої переваги, так і недоліки. Про це у повній версії звіту за запитом.
Роботи щодо створення засобів РЕБ від FPV-дронів, зокрема мобільних, ведуться багатьма виробниками, військовими спеціалістами та волонтерами. Не всі наявні рішення дають необхідний рівень захисту.
Для того, щоб підібрати ефективний засіб РЕБ проти FPV під конкретні умови використання, потрібно шукати кращі рішення у взаємодії з виробниками, експертами РЕБ, волонтерами, військовими. Ця робота має бути систематичною.
Всі засоби потрібно випробовувати. Слід враховувати, що полігонні випробування можуть суттєво відрізнятись від застосування в бойових умовах. Тому радимо обирати лише перевірені засоби.
Приклади «окопного» та мобільного РЕБ. Виявлення ворожих FPV-дронів.
Для збільшення ефективності протидії важливим аспектом є своєчасне виявлення ворожих FPV-дронів.
- Ефективним методом виявлення дронів є використання аналізаторів спектра радіочастот. Використання аналізатора спектра може допомогти виявити дрони, що наближаються до позицій, та дати можливість підготуватись до відбиття атаки або переміщення особового складу в укриття.
- FPV-дрони, які наразі в більшості використовують аналоговий сигнал, можливо виявляти методом перехоплення відеосигналу. Оскільки аналоговий сигнал не захищений, комплексами відеоперехоплення сигналу можливо отримувати відео польоту ворожих дронів в прямому ефірі. Це надасть можливість вчасно виявляти ворожі дрони та у взаємодії з іншими підрозділами збільшувати ефективність захисту від атак цими дронами.
Фізичний захист
Види можливого фізичного захисту для створення завад влучання FPV-дрона:
- Захисний каркас на техніку.
- Захист позицій сітками (рабиця, маскувальна сітка, можливо інші види сіток).
- Зважаючи на невисоку якість зображення з аналогових системах відеозв’язку, встановлених на більшості FPV-дронах, дієвим способом може бути розміщення над позиціями малопомітних загороджень із в’язальної проволоки або міцної ліски. Це може підвищити відсоток невлучання дронів, що заходять на ціль.
- Захист бліндажів і приміщень від залітання дрона всередину: ковдра на вході або наявність зачинених дверей, сітка на вікнах тощо;
- за можливості розміщувати позиції та техніку під гілками дерев, що ускладнює підліт дрона;
- облаштування хибних позицій, встановлення макетів техніки як фальш цілей;
- маскування позицій та приховування основних сил.
Збиття дрона стрілецькою зброєю
Випадки збиття дронів з вогнепальної зброї були зафіксовані неодноразово як нашими силами, так і ворожими. Насамперед це стосується цивільних дронів типу Mavic та Matrice, траєкторія руху яких більш плавна та передбачувана.
Збиття FPV-дрона ускладнене високою швидкістю та маневровістю дрона, що знижує ефективність реакції стрільця та прицілювання. FPV-дрон має здатність швидко наближуватись та заходити на ураження цілі, що не залишає достатнього часу для застосування вогнепальної зброї для збиття. Проте, трапляються випадки збиття зі стрілецької зброї й цього типу дрона.
Важливим є своєчасне виявлення наближення дрона. Потенційно ефективнішим може бути збиття зброєю з використанням картечних набоїв, оскільки вони мають більший розліт елементів, що полегшує прицілювання. Для підтвердження ефективності збиття FPV-дрона вогнепальною зброєю, зокрема картечним набоєм, потрібно проводити додаткове тестування цього способу. Втім, його системна ефективність є доволі сумнівною.
Даний метод ефективніший для захисту стаціонарних цілей. Щодо рухомих цілей з великою ймовірністю використання малоефективне через складність прицілювання та вчасного виявлення.
Захист димовою завісою
Для досягнення ефективності цього методу потрібно виявити дрон, що наближається, та встановити димову завісу, що завадить дрону влучити.
FPV-дрон здатний швидко наближатись і вражати ціль. Часу на встановлення ефективного задимлення може не бути. Димова завіса суттєво демаскує позиції або транспорт, що може призвести до збільшення кількості «мисливців» іншими видами зброї.
Радіогоризонт
Сигнал управління та відео з дрона поширюється за правилами радіогоризонту. Якщо між оператором і дроном висотна будівля або інша перешкода, сигнал може бути втрачено. Це означає, що дрон перестане слухати команди і не зможе передавати зображення. Такі обмеження можуть ускладнити враження цілей.
Знання місцевості, рельєфу території, логістичних маршрутів може допомогти створити захист від FPV-дронів. Однак зараз все більше використовують виносні антени на будинках, ретранслятори на високих вежах та ретранслятори, які можуть підійматись на значну висоту іншими дронами. Це збільшує радіогоризонт сигналу дрона та допомагає подолати перераховані вище обмеження поширення сигналу.
***
Вартість FPV-дронів (300-600$) дозволяє використовувати їх у значній кількості, як нашими військовими, так і ворогом. Ці дрони можуть нести різні види боєприпасів: для знищення техніки, в тому числі броньованої, для ураження живої сили й озброєння.
Боєприпас вагою 1-1.5 кг навіть на невеликих дронах може завдати руйнівної шкоди всім видам броньованої та неброньованої техніки, живій силі та озброєнню.
Дальність польоту найпоширеніших FPV-дронів з боєприпасом до десяти км. В окремих випадках досвідчені пілоти з відповідним обладнанням та вигідно вибраними позиціями можуть долати дистанцію до 15 км.
Висока маневровість, керованість і швидкість цих дронів роблять їх високоточною зброєю, яка становить значну небезпеку для Сил оборони України.
Отже, питання захисту особового складу, техніки та озброєння від FPV-дронів камікадзе є надзвичайно актуальним. Наявні види захисту не гарантують 100% ефективності. Різні види захисту можливо використовувати в залежності від обставин. Вони потребують обов’язкового випробування в умовах, максимально наближених до бойового застосування. Полігонні випробування можуть відрізнятись від реальних бойових умов. Наприклад, заходи радіоелектронної боротьби повинні тестуватись під час руху техніки та при можливих атаках дронів на різних частотах.
План коригувальних дій
- Створити нормативний документ (доктрину, інструкцію) протидії БпЛА, зокрема FPV-дронам, яка систематизує питання виявлення, придушування та знищення дронів.
- Сформувати підрозділи протидії БпЛА, зокрема FPV-дронам, з виділенням особового складу та необхідного обладнання, які зможуть організовувати протидію як на окремих ділянках фронту, так і на рівні підрозділів тактичного рівня.
- Організувати підготовку особового складу підрозділів протидії БпЛА на основі вивчення досвіду застосування FPV-дронів та протидії їх застосуванню ворогом.
- Налагодити системну співпрацю і взаємодію з виробниками та фахівцями засобів РЕБ. Тестувати всі засоби РЕБ, які плануються використовувати, в умовах максимально наближених до бойових. Зокрема мобільні засоби для захисту техніки випробувати під час руху.
- Організувати постійний моніторинг та перехоплення відеосигналу ворожих FPV-дронів за допомогою комплексів перехоплення аналогового відеозв’язку на кожній ділянці фронту.
- Організувати взаємодію між залученими підрозділами на кожній ділянці лінії бойового зіткнення з використанням отриманих даних перехоплення відеосигналу ворожих FPV-дронів для підвищення ефективності протидії.
Це публічна версія звіту, в якій відображені не всі аспекти протидії загрозі від FPV-дронів.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».
Думки та позиції, викладені у даному звіті, є позицією авторів та не обов’язково відображають позицію організації.
Вважаємо, що інформація є коректною та актуальною станом на дату отримання спостереження. ГО «Військова школа «Боривітер» не несе відповідальності за наслідки використання цієї інформації з іншою метою або в іншому контексті.