Дослідження: захист від фосфорних боєприпасів
Чи захищають протигази від фосфорних снарядів?
Аналітичним центром ГО «Військова школа «Боривітер» було опрацьовано спостереження про обстріл ворогом українських позицій фосфорними снарядами.
Під час цього обстрілу особовий склад отримав команду надіти протигази, проте майже всі військовослужбовці постраждали від втрати зору різного ступеня, і наразі невідомо, скільки тривала ця втрата та у якому стані знаходиться особовий склад. Передано, що командир взводу стверджував, що протигази захищають від фосфору, і військовослужбовці виконали наказ з їхнім використанням, не сховавшись від фосфору. Протигази виявилися неефективними у захисті від фосфору та недостатньо захищали очі. У зв’язку з цим в особового складу виникла недовіра до протигазів в загальному. Окрім того, було відзначено, що військовослужбовці довіряють командиру та його бойовому досвіду більше, ніж методичкам, що надавали інструкції щодо використання протигазів.
В рамках аналізу цього спостереження було проведено інтервʼю зі спеціалістом РХБз, який є чинним офіцером академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.
Аналіз
Фосфорні снаряди належать до запалювальної зброї масового ураження. Вона призначена для ураження особового складу, знищення й ушкодження озброєння і військової техніки, споруд та інших об’єктів. Перебуваючи у стані стресу, рішення надіти захисний протигаз здавалося правильним. Але не було враховано, що фосфорні боєприпаси є зброєю запалювальної дії, а не хімічної, тому звичайний протигаз не був ефективним засобом захисту. З іншого боку, фосфорні боєприпаси під час взаємодії з киснем виділяють шкідливий білий дим, який при вдиханні різної концентрації, може дійсно вплинути на подразнення очей, а також пошкодити дихальні шляхи. В цій ситуації протигаз мінімально допоміг зменшити шкоду диму, який вдихався.
Як діяти у разі обстрілу
В ході аналізу виявлено, що штатні засоби захисту ЗСУ та НАТО не дозволяють захиститися від запалювальної зброї, зокрема фосфорних снарядів та їх наслідків. Це підтвердив чинний офіцер академії сухопутних військ, спеціаліст з РХБз.
Перше, що варто зробити у разі обстрілу, це визначити вид та тип застосованих боєприпасів. Якщо застосована запалювальна зброя, то необхідно завчасно подбати про відхідні позиції, облаштовані підготовленим укриттям, зробити маневр на відстань 150-200 метрів від уламків фосфору. Використання захисних і маскувальних властивостей місцевості, змінити підвітряну сторону перебування тощо. Перечекати, коли закінчиться дія хімічних процесів запалювальних елементів. Від уламків фосфору захисту немає. Можуть бути винятки зі спеціальними укріпленими спорудами, але і вони захищають частково. Сховавшись, варто щільно закрити вікна, двері, труби, вентиляцію, бо фосфор проникає у вигляді диму, який є отруйним у великих дозах. Оптимальним захистом від отруйного диму, що виділяється від фосфорних боєприпасів, виявився ізолюючий протигаз серії ІП-4/ІП-5. Також цей засіб є одним з найефективніших у випадку застосування ворогом хімічної зброї.
Потрапляння фосфору на їжу або воду робить її непридатною. Вживати воду з відкритих водойм, готувати їжу з місць, де застосовувались фосфорні боєприпаси, заборонено.
Лікування
Антидотів від фосфору не існує, тому лікування є підтримуючим.
- У разі контакту фосфору зі шкірою необхідно інтенсивно промити ділянки холодною водою, видаливши видимі частини фосфору. Робити це необхідно у захисних рукавичках.
- У разі контакту з очима або дихальними шляхами негайно забезпечити евакуацію з зони дії фосфору, а потім промити уражені ділянки великою кількістю води.
- В жодному разі не використовувати розчини , які містять олії, спирти тощо.
Альтернативні варіанти розвʼязання проблеми
- Посилити розвідку та провести аналіз джерел атак. Завчасне виявлення спецтранспорту, що перевозить фосфорні боєприпаси та логістику допомогло б знищити ворожі снаряди. Посилити комунікацію між підрозділами для прийняття заходів щодо їх ліквідації.
- Посилити захист позицій від ворожих снарядів. Виділити ресурси, щоб побудувати мережу прихованих укриттів.
- Не змінювати нічого. Ворог, швидше за все, продовжить використовувати фосфорні снаряди, а особовий склад не матиме змоги вберегтися. Обʼєктивно захиститись від зброї масового ураження практично неможливо. Проте варіант “нічого не робити” не є бажаним, оскільки використання фосфору несе важкі наслідки для людей та навколишнього середовища.
Думки та позиції, викладені у даному звіті, є позицією авторів та не обов’язково відображають позицію організації. Вважаємо, що інформація є коректною та актуальною станом на дату отримання спостереження. ГО «Військова школа «Боривітер» не несе відповідальності за наслідки використання цієї інформації з іншою метою або в іншому контексті.